Культура поведінки учня
Мета. Виховувати
культуру спілкування у повсякденному житті, моральні основи культури поведінки
в колективі, культуру мовлення.
Обладнання. Іграшки-ласкавоньки, кольорові фішки, 2
листка (смужки)паперу, «У нас можна» і «Не можна», музичне оформлення.
Хід заняття
1.
Вступне слово вихователя.
Доброго дня, дорогі друзі!
Я привіталася з вами так, як
роблю це кожного дня. Ви б, мабуть, дуже здивувалися, якби замість звичайного
привітання почули: «Ви їли сьогодні?» чи «Ваша худоба здорова?». Але,
виявляється, ці слова також вітання! Саме такими фразами обмінювалися при
зустрічі мешканці стародавнього Китаю, Монголії, Єгипту. І це лише на перший
погляд смішно. І справді, основою життя монгола - кочівника буда його череда.
Здорова худоба – вистачає їжі, все гаразд. Загинула худоба від хвороби або
нестачі кормів – голод, недуга, смерть.
Ось і виходить – побажати здоров’я худобі, все одно, що побажати здоров’я самому господарю та його родині.
Рухи, жести, якими з давніх-давен
користуються люди різних країн під час вітання, ще різноманітніші. Декотрі
вклонялися, інші падали навколішки і билися об землю лобом, треті – підносили
руку до чола та серця, четверті – торкалися носами.
Та й тепер подивіться навкруги. Ось
пройдуть військові – віддають честь. Зустрінуться двоє чоловіків – потиснуть
руки. А інші здалеку помахають один одному.
Жінки, які довго не бачилися, обнімуться, навіть поцілуються.
Адже в поклоні, в коротких словах вітання
закладений дуже глибокий зміст: «Я тебе бачу людино. Я тебе поважаю і хочу, щоб
ти до мене добре ставилася. Я бажаю тобі здоров’я, миру, щастя, радості, добра.»
Я тільки привіталася з вами: «Доброго дня,
дорогі друзі, а який важливий зміст я вклала в ці прості слова!»
2. Запитання
для бесіди:
ü
А які ви знаєте слова привітання?
ü Як ви
думаєте, що означають ці слова?
3. Бувальщина про слово
«здраствуйте».
Ведуча.Лісовою
дорогою йшли батько і маленький син. Навколо тиша, тільки чути, як десь далеко
вистукує дятел і струмок жебонить у лісовій гущавині. Раптом хлопчик побачив, як їм на зустріч іде бабуся
з паличкою.
Батько.
- Коли ми зустрінемося з бабусею, скажемо їй
слово «здрастуйте»,- попередив батько.
Син.
-
Для чого їй говорити це слово? – здивувався
син. Адже ми зовсім не знайомі.
Батько.
-А ось зустрінемося, скажемо
їй «здрастуйте»тоді побачиш для чого. Ось і бабуся.
Батько.
-
Здрастуйте, - сказав батько.
Син.
- Здрастуйте,
- сказала бабуся і усміхнулася.
І син здивувався. Сонце
здавалося яскравіше. У верхів’ї дерев
зашумів легкий вітерець, листя заграло, затріпотіло. В кущах заспівали пташки – досі їх не було
чути. На душі в хлопчика стало тепло і радісно.
-
Чому це так? – спитав син…
-
Чому це так? – запитую я у вас.
(Тому, що ми
сказали людині «здрастуйте», і вона усміхнулася).
Слово «здрастуйте»
(як і добрий день, доброго ранку) мають чудодійну силу: вони зближають людей,
відкривають їхні душі. Бажати здоров’я, зичити добра – що може бути кращим у світі!
А зараз
давайте пограємо в гру.
1. Гра «Привітання»
Поверніться один до одного, привітайтеся
один одному. Правда приємно!
– Хто скаже, що ви почуваєте, коли вам
кажуть гарні, добрі слова, коли вам посміхаються?
– А з чим це відчуття можна порівняти? (з
дотиком чогось теплого, м’якого,
пухнастого, ніжного)
2.«Ласкавонька»
Вихователь.
А зараз я вас познайомлю з тим, хто
викликає ніжний дотик, викликає добрі почуття. Це Ласкавонька. Подивіться – м’яка, пухнаста іграшка.
-
А ви
дарували комусь Ласкавоньку, казали гарні, добрі слова? Розкажіть. Зараз кожен
з вас подарить ось цю ласкавеньку своєму товаришу і один одному скажіть щось
дуже приємне. Я починаю: « Дімочка, мені дуже подобається, як ти гарно читаєш».
(Діти передають іграшку).
3.«Злі дотики»
Але й інші
дотики – злі. Вони холодні, колючі.
-
Коли ви відчуваєте такі дотики (коли
накричать, образять поганими словами).
-
Чи вас коли - небудь ображали?
-
А ви ображали кого-небудь? Погано це чи
добре?
-
А що краще говорити добрі чи злі слова?
4.Гра «Зустріч з інопланетянином»
Уявіть ситуацію, що ви зустріли
інопланетянина. Його мови ви не розумієте, він не розуміє вас. Як би ви
показали йому ваші добрі наміри?
(Визначається найкращий співбесідник
інопланетянина).
-
Отже, як ми можемо дізнатися, який настрій у
людини? (Не тільки зі слів, а й виразу обличчя).
-
Ви пам’ятаєте, з чого ми починаємо нашу
зустріч? (Ми привіталися).
-
Вміння правильно привітати людину – це лише
одне з багатьох правил ввічливої культурної поведінки.
-
А звідки взялися правила поведінки?
1 правило «Шапку зніміть, коли в приміщення
зайшли!»
Вихователь.
У будь який дім нині люди заходять без
усяких побоювань. Але звичай знімати шапку, коли заходиш до кімнати, лишився.
Знімаючи шапку ви показуєте господарям, що поважаєте дім, у який зайшли,
поважаєте дім, у який зайшли, поважаєте людей, що живуть у ньому, вірите у їхню
порядність, знаєте про добре ставлення до себе.
Ось ми зараз і перевіримо, чи добре визнаєте
правила поведінки, чи чемні ви діти.
5.Увага! Гра-конкурс.
Клас поділений на 2 команди.
Запитання дають по черзі кожній команді. За правильну відповідь члену команди
дається кольорова фішка.
1.
Які слова називаються чарівними? Для чого
вони існують?
2.
В дверях зіткнулися хлопчик і дівчинка. Що
робити?
3.
В дверях зіткнулися старший учень і
молодший. Як повестися?
4.
Чи можна замість слова «здрастуйте» говорити
«привіт».
5.
Чи обов’язково вітатися, зайшовши до
магазину, бібліотеку, будь-яке громадське місце?
6.
Як ви звертаєтеся у справах до директора
школи?
7.
Як ім’я, по батькові прибиральниці, яка миє ваш клас?
8.
Розмовляють два вчителі. Учневі треба
звернутися до одного з них. Як це чемно зробити?
9.
Хто вітається першим, якщо зустрілися
хлопчик і дівчинка, старша людина чи молодша?
10.
В шкільному коридорі розмовляють вчителі.
Серед них Павло побачив свою вчительку і, проходячи мимо, ввічливо сказав:
«Доброго дня, Ольга Василівно!» Чи все він правильно зробив?
11.
Двоє
учнів ідуть вулицею. Один з них вітається зі знайомим. Чи повинен привітатися
другий учень, який його не знає?
12.
Андрій біжить по східцях, нічого не помічаючи.
Ненароком він штовхнув однокласницю. Що потрібно далі зробити Андрійку?
Хто в нас отримав найбільшу кількість фішок.
Молодці! Привітайте один одного оплесками.
А зараз ми спробуємо скласти
свої правила поведінки, яких би хотіли дотримуватися у себе в класі. Кожна
команда складає свої правила і зараз ми почуємо, що ж «У нас можна», а чого «У
нас не можна».
У нас можна